morsowanie

Sezon na morsowanie w pełni – poznaj wszystkie korzyści

Od wielu lat w morsowanie stało się jednym z najchętniej uprawianych sportów zimowych. Miłośnicy tego typu aktywności zimowej zaczynają morsowanie już od pierwszych chłodnych dni podczas jesieni wybierając się na pobliskie jezioro, bądź różnego typu akweny wodne. Pasjonaci morsowania często zażywają zimnych kąpieli także w domu. Zupełnie nie ma się czemu dziwić, że grono miłośników tego sportu z roku na rok powiększa się. Morsowanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu. Jednak co warto wiedzieć przed rozpoczęciem tego typu aktywności?

Morsowanie. Od czego warto zacząć?

Morsowanie jest to sport, który nie wymaga zbyt wielu przygotowań, zakupu akcesoriów czy niezbędnych elementów wyposażenia. Jednakże pasjonaci tej zimowej aktywności dbają o to, by na czas zażywania kąpieli w zimnej wodzie mieć zakrytą głowę, a także ręce. Nieodzownym elementem, który na pewno się przyda będzie ręcznik. Ponadto warto postarać się o skarpety, bądź buty termoizolacyjne, które zapewnią większy komfort podczas wchodzenia do wody oraz przebywania w niej. Dodatkowo często posiadają podeszwę antypoślizgową, która ułatwi chodzenie po śliskiej nawierzchni.

Morsowanie jest sportem, który dla pasjonatów staje się rutynową odskocznią od codziennych obowiązków. Polega na kilkuminutowym zanurzeniu w wodzie o niskiej temperaturze wynoszącej poniżej 5 stopni Celsjusza. Zwykle sport uprawiany jest od wczesnej jesieni do wiosny. Morsy penetrują wodę w jeziorze, rzece, a także morzu. Zimowe kąpiele stają się niecodzienną rozrywką, która daje dużo radości oraz pozytywnej energii.

Korzyści płynące z morsowania

Morsowanie jest to niezwykle pozytywna aktywność, która niesie ze sobą wiele dobroczynnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Ten sport porównywany jest do różnego typu zabiegów, w których wykorzystuje się efekt zimna, jak na przykład kriokomora. Zimna woda przede wszystkim dobrze wpływa na stawy. Jest silnie działającym środkiem przeciwbólowym. Ponadto za sprawą regularnych zimnych kąpieli. Hartowane jest ciało oraz następuje zwiększenie tolerancji zimna. Mimo że nie wykonywany jest większy wysiłek fizyczny podczas tej aktywności to morsowanie wpływa na poprawę wydolności fizycznej, a także pozytywnie oddziałuje na poprawę parametrów krwi. Najbardziej powszechną zaletą morsowania jest poprawa samopoczucia. Wiele osób docenia dobroczynny wpływ morsowania na poprawę wydolności układu immunologicznego. Jednak nie zaleca się, aby poddawać silnej ekspansji na zimno organizmu podczas infekcji. Po czasie około 3 do 5 minut przebywania w zimnej wodzie następuje także rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co dochodzi do ocieplenia skóry. Taki czas przebywania w zimnej wodzie wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz napięcie ścian naczyń krwionośnych.

Przed rozpoczęciem morsowania warto zwrócić uwagę na przeciwwskazania zdrowotne takie jak ciąża, gorączka, borelioza, zatory czy zakrzepy, a także zaburzenia rytmu serca. Ponadto nie zaleca się morsowania po spożyciu alkoholu, ponieważ wpływa on na pracę układu krwionośnego, a także zaburza termoregulację.

Morsowanie. Jak przygotować się do tej aktywności?

Przed wejściem do wody należy zadbać o odpowiednią pracę układu krążenia, układu nerwowego oraz oddechowego, dlatego zaleca się kilkuminutową rozgrzewkę, by nie doszło do hiperwentylacji czy tachykardii. Jak można zauważyć pomimo niewielu przeciwwskazań istnieje szereg dobroczynnych właściwości, które wynikają z morsowania, dlatego warto poddawać się regularnym tego typu zabiegom, które świetnie wpływają na kondycję fizyczną, psychiczną, a także dbają o układ odpornościowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.