plecak

Plecak dla nastolatka do szkoły – co powinien posiadać?

Koniec sierpnia jest odpowiednim momentem, aby przygotować się na nowy rok szkolny. Nieodzownym elementem każdego ucznia jest plecak. Noszony na co dzień, powinien być wygodny, solidny i wytrzymały, nieobciążający kręgosłupa. Tymczasem, na rynku znajduje się wiele modeli i marek, które nie spełniają oczekiwań uczniów. Jak sprawdzić, czy wybrany plecak jest odpowiedni? Czy sprawdzi się w nadchodzącym roku szkolnym? Mamy na to odpowiedź!

Plecak dla najbardziej wymagających

Używanie plecaka do przenoszenia książek, ubrań czy jakichkolwiek innych rzeczy to najlepszy sposób na zdrowy i prosty kręgosłup. Odpowiednio dobrany rozmiar plecaka i wyregulowane szelki sprawią, że niesiony ciężar wyda się nieco mniejszy. Solidnie wykonany plecak służy przez długie lata – na takie powinniśmy się decydować. Z takim plecakiem można przewędrować codziennie nawet wiele kilometrów i nie odczuwa się zmęczenia. Wygodny plecak to nieodzowny przedmiot codziennego użytkowania dzieci i młodzieży. Używanie plecaka dobrej jakości i marki polega często na tym, że dosłownie nie czuje się go na plecach.

Po czym rozpoznać dobrze wykonany plecak?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli i wzorów plecaków. Plecaki młodzieżowe produkowane są w stylu, który przypadnie do gustu zarówno dziewczętom, jak i chłopcom. Różnorodne kolory i motywy, które decydują o oryginalności danego modelu, często przyciągają uwagę i kuszą do zakupów. Warto jednak pamiętać, że interesujący styl to tylko jeden z elementów, na który powinno się zwracać uwagę przy wyborze plecaka. Dawniej zwracano uwagę przede wszystkim na funkcjonalność akcesoriów. Tymczasem, zarówno solidne wykonanie, jak i praktyczny charakter czy wygląd mają znaczenie.

Solidny plecak dla nastolatka – czym powinien się cechować?

Wybór odpowiedniego plecaka do szkoły to nie tylko kwestia stylu i koloru. Pojemny plecak, w którym znajdzie się miejsce na wszystkie potrzebne na co dzień rzeczy, powinien poprawiać komfort ich noszenia. Bezsprzecznie, plecak szkolny musi być wykonany z naprawdę trwałego materiału i być solidnie wykończony. Najlepiej gdyby był uszyty z wodoodpornej i nie podatnej na zabrudzenia tkaniny. Jednocześnie nie może być ona zbyt sztywna, żeby noszenie go nie powodowało jakiegokolwiek dyskomfortu. Idealny plecak wykonany jest z materiałów, które same w sobie prawie nic nie ważą. Wówczas tylko zawartość plecaka, która jest zmienna, decyduje o jego ciężarze w danej sytuacji. Odpowiednie wykonanie powinno być połączone z funkcjonalnością. Dzięki niej, w plecaku zmieści się wszystko, co potrzebne do codziennego szkolnego życia.

Dobierz odpowiedni rozmiar plecaka do swoich potrzeb

Solidnie wykonany plecak dla nastolatka powinien mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar. Nastolatek bez problemu poradzi sobie z dźwiganiem większego plecaka. Z drugiej strony większe podręczniki czy bloki techniczne i rysunkowe wielkości A4 powinny bez problemu się w nim zmieścić i nie ulegać zagnieceniom czy podarciu. Podstawą są odpowiednio szerokie i wyprofilowane szelki, dzięki którym ciężar odpowiednio rozłoży się na plecach, a jednocześnie użytkownik będzie czuł się w nich komfortowo. Plecak powinien posiadać co najmniej dwie duże komory, w których zmieszczą się  wszystkie książki, także te większych rozmiarów, zeszyty i piórnik. Idealnie by było, gdyby w odpowiednio skonstruowanym plecaku dało się przenieść wygodnie także strój na WF łącznie ze sportowymi butami. Tymczasem, poza dwoma lub trzema dużymi komorami plecak powinien być wyposażony w co najmniej kilka mniejszych kieszeni i kieszonek. Są one przydatne do przechowywania dokumentów, portfela, komórki, biletu sieciowego czy kluczy.

Niezbędne kieszonki

Jedna z mniejszych kieszeni mogłaby być dostosowana do przenoszenia niewielkiej śniadaniówki. Kolejną ważną i przydatną rzeczą, jaką powinien posiadać dobry plecak dla nastolatka, jest jedna lub dwie boczne kieszonki, nie zamykane, w których można wygodnie przenieść bidon z wodą. Obecnie plecaki mogą być wykonane z materiału typu siateczka, ale powinny być na tyle głębokie, żeby średniej wielkości bidon czy butelka nie wypadły nawet podczas szybszego marszu.

plecak

Plecak szkolny na miarę zdolnego ucznia

Każdy uczeń pragnie wygodnie podróżować do szkoły i z powrotem. Komfort noszenia plecaka to jeden z ważniejszych elementów dnia pilnego ucznia. Komory plecaka i wszystkie kieszenie, w których przechowywane są ważne drobiazgi powinny być zaopatrzone w bezpieczny, wygodny i dobrej jakości zamek. Zamek powinien zamykać się i otwierać w sposób płynny, bez zacinania. Z drugiej strony, podczas gdy plecak znajduje się na plecach, zamek nie może być podatny na samoczynne otwieranie się. Jak najbardziej ergonomiczny kształt, wygodne funkcje i komfort codziennego użytkowania – wydaje się, że to niewiele. Tymczasem, wpływ na to ma każdy najmniejszy szczegół, który decyduje o tym, że plecak szkolny wykonany jest naprawdę solidnie i oprócz ciekawego stylu oferuje jeszcze wygodę i najwyższą jakość. Warto pamiętać, że odpowiedni dobór akcesoriów zapewni sukces aspirującemu uczniowi.

Jeśli zastanawiasz się, czy odpowiednio przygotowałeś dziecko do szkoły – przeczytaj nasz artykuł.

Jeden komentarz do “Plecak dla nastolatka do szkoły – co powinien posiadać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.