specjalizacja

Specjalizacja lekarska – która jest najbardziej dochodowa?

Praca lekarza to misja obarczona ogromną odpowiedzialnością za zdrowie i życie swoich pacjentów. Ścieżka kariery jest wyjątkowo długa i niezwykle wymagająca. Ponadto, od samego jej początku, pierwszych dni studiów lekarskich, towarzyszy jej stres i przemęczenie. Specjalizacja trwa zwykle od 4 do 6 lat. Należy zwrócić także uwagę na problem niedoboru lekarzy w kraju. W celu wypełnienia tej luki i zapewnienia Polakom należytej opieki zdrowotnej, lekarze pracują w liczbie godzin spełniających warunki kilku etatów. Średnia wieku lekarza specjalisty w Polsce wynosi 55 lat. Ponadto co czwarty lekarz w Polsce ma co najmniej 65 lat. Odejście ich na zasłużoną emeryturę wiązałoby się z katastrofą ochrony zdrowia w kraju. Mając to wszystko na uwadze często rodzi się pytanie – ile zarabia lekarz w Polsce? A także jakie specjalizacje lekarskie są najbardziej dochodowe?

Od licealisty do specjalisty

Jak już zostało wspomniane droga prowadząca do tytułu lekarza specjalisty jest niezwykle długa i wymagająca. Warto ją przybliżyć. Studia lekarskie trwają 6 lat. Są to jedyne studia w Polsce, których czas trwania jest aż tak długi. Po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim, absolwenci odbywają 13-miesięczny staż podyplomowy. W tym czasie zdają również Lekarski Egzamin Końcowy (LEK), na podstawie wyniku którego rekrutują się na wymarzoną specjalizację. Wybór specjalizacji lekarskich jest ogromny (około 70). Czas trwania szkolenia specjalizacyjnego wynosi 5-8 lat. Warto dodać, że na jedno miejsce na kierunku lekarskim przypada kilkadziesiąt chętnych z najlepszymi wynikami maturalnymi w kraju. 

Ile zarabia lekarz w Polsce?

Wynagrodzenia zasadnicze lekarzy od 1 lipca 2022 r. prezentują się w sposób następujący:

  • lekarz stażysta: 5 379,40 zł brutto 
  • lekarz bez specjalizacji: 6 738,41 zł brutto
  • lekarz ze specjalizacją: 8 210,67 zł brutto

Należy zwrócić uwagę, że są to wynagrodzenia brutto, a więc rzeczywista pensja zasadnicza (netto) jest znacząco niższa od podanych wartości. W tym miejscu należy przypomnieć, że większość lekarzy pracuje w kilku placówkach, ośrodkach i szpitalach, a także część z nich prowadzi prywatną praktykę lekarską. Jak wyglądają wynagrodzenia lekarzy w zależności od ich specjalizacji?

specjalizacja

Specjalizacja – jak zmieniają się zarobki?

Do najbardziej opłacalnych specjalizacji lekarskich należy anestezjologia i intensywna terapia, okulistyka i chirurgia plastyczna. Lekarze o tych specjalizacjach są w stanie zarobić kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie. Do obowiązków anestezjologa należy wprowadzanie pacjentów w stan narkozy przed operacjami i zabiegami i kontrolowanie ich parametrów życiowych podczas, gdy chirurdzy skupiają się na precyzyjnych działaniach swych narzędzi. Ponadto anestezjolodzy na oddziałach intensywnej opieki medycznej ratują życia najbardziej zagrożonych śmiercią pacjentom. W Polsce występuje niewyobrażalny deficyt lekarzy o tej specjalizacji. W związku z tym dochodzi do bardzo częstych opóźnień operacji i zabiegów planowany, pomimo gotowości chirurgów.

Do najgorzej opłacanych specjalizacji lekarskich należy tzw. interna, czyli specjalizacja z chorób wewnętrznych oraz jej pochodne np. geriatria. Do nisko opłacanych specjalizacji należy też patomorfologia. W tych przypadkach miesięczne pensje wynoszą często tylko kilka tysięcy.

Średnie wynagrodzenia lekarzy na jednym stanowisku w zależności od specjalizacji wyglądają następująco:

  • ginekolog – 8000 zł brutto
  • pediatra – 9200 zł brutto
  • chirurg ogólny – 8400 zł brutto
  • kardiolog – 8300 zł brutto
  • dermatolog – 6100 zł brutto

Warto wspomnieć, że lekarze często dorabiają do pensji przyjmując w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Stawka godzinna w takich ośrodkach mieści się zazwyczaj w granicach 130-200 zł brutto. Górna granica jest oferowana przede wszystkim lekarzom z specjalizacji z  medycyny rodzinnej.

Specjalizacja a trendy w wyborze

Absolwenci wydziałów lekarskich w ostatnich latach podczas dokonywania wyboru specjalizacji kierują się możliwością późniejszej praktyki prywatnej. Skłaniają ich do tego niskie wynagrodzenia dla lekarzy w publicznej ochronie zdrowia. Na pewno nie są one współmierne do ilości obowiązków, wymaganych kwalifikacji i ciężaru odpowiedzialności. Ponadto sytuacja polityczna w kraju odpycha młodych lekarzy od służby publicznej, gdyż nie czują oni wsparcia nawet ze strony Ministerstwa Zdrowia. Dlatego też wśród absolwentów medycyny popularne są obecnie takie specjalizacje jak ginekologia, okulistyka, endokrynologia czy kardiologia. Niepopularne zaś są specjalizacje zabiegowe jak chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca czy medycyna ratunkowa. 

Jeśli w swoim otoczeniu masz kogoś, kto właśnie skończył medycynę i rozpoczyna pracę w zawodzie – spraw mu prezent. Przeczytaj artykuł, w którym podpowiemy Ci, co warto kupić początkującemu lekarzowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.