opony

Opony letnie, zimowe czy całoroczne? Wszystko, co warto wiedzieć

Kiedy temperatury zaczynają nieuchronnie zbliżać się do zera, nadchodzi konieczność zmiany opon z letnich na zimowe. Są jednak tacy, którzy posiadają opony całoroczne i nie muszą w listopadzie stać w długich kolejkach do wulkanizatora. Czy opony wielosezonowe są lepsze niż te zmieniane co pół roku? Jakie są plusy i minusy stosowania określonego rodzaju opon? Dowiedz się wszystkiego, co niezbędne o oponach swojego samochodu!

Jakie opony wybrać?

Opony sezonowe dzielą się na letnie oraz zimowe. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest rodzaj mieszanki, z której tworzy się ogumienie. Opony przystosowane do jazdy w niższych temperaturach zapewniają doskonałą przyczepność nawet w trudnych warunkach. Ponadto, posiadają lamele – głębsze rowki skuteczniej odprowadzające wodę i błoto. Tymczasem opony letnie cechują się większą odpornością na jazdę po rozgrzanym asfalcie, nie nadając się jednak do pokonywania tras zimą. Na śniegu i mokrej nawierzchni będą zapewniały znacznie mniejszą przyczepność niż wariant zimowy. Domieszka specyfików uodparnia je jednak na działanie wysokich temperatur. 

Opony całoroczne, według zaleceń producentów, są przystosowane do bezpiecznej jazdy niezależnie od warunków pogodowych. Balans twardości i głębokości lameli sprawia, że opona dobrze zachowuje się zarówno na mokrej, zaśnieżonej nawierzchni, jak i rozgrzanym asfalcie. Tymczasem prawdą jest, że latem opony wielosezonowe będą się szybciej zużywały, gdyż priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w trudniejszych warunkach. Wraz z biegiem czasu popularność opon wielosezonowych wzrasta, gdyż do ich produkcji używa się udoskonalonych mieszanek. 

Wady i zalety stosowania obu rodzajów 

Na chwilę obecną nie wymyślono tworzywa, które pozwoliłoby na stworzenie materiału nieulegającego zniszczeniom. Stosowanie opon całorocznych lub sezonowych wiążę się zarówno z wadami, jak i zaletami. Bez względu na rodzaj opon, na który się zdecydujesz należy jednak pamiętać o ich regularnej konserwacji i wymianie po upływie zalecanego przez producenta czasu. Opony, jak wszystkie samochodowe części, zużywają się. Miej na uwadze, że dobre ogumienie zapewnia bezpieczeństwo na drodze i może chronić przed wypadkiem. 

opony

Opony wielosezonowe – czy lepsze? 

Bezsprzecznie, zaletą opon całorocznych jest brak konieczności odwiedzania wulkanizatora dwa razy do roku i oszczędność gotówki (nawet 1200 zł w skali 3 lat). Tymczasem ludzie często zapominają, że czas biegnie bardzo szybko i latami jeżdżą na oponach, których nikt nie sprawdza. Coroczne wizyty u wulkanizatora są pewnością, że nie przegapisz momentu konieczności ich wymiany. Jeśli jesteś osobą o wolnym stylu jazdy, która nie dziesiątek tysięcy kilometrów w ciągu roku, to opony sezonowe są dobrym wyborem. Bezsprzecznie, korzyścią jest również brak zmartwień o zmieniające się warunki pogodowe. Aura w miesiącach przejściowych bywa kapryśna, a posiadając opony dostosowane do każdych warunków, straszne nie będą majowe mrozy. Kusząca bywa również cena, gdyż za komplet opon wielosezonowych należy zapłacić więcej niż za pojedynczy komplet sezonowe. A przy sezonowych niezbędnym jest posiadanie dwóch kompletów… 

A sezonowe, letnie i zimowe? 

Zaletą opon sezonowych jest ich wysoka skuteczność w niekorzystnych warunkach. Siarczyste mrozy, piekło pustyni – wszędzie tam ogumienie Twojego samochodu stanie na wysokości zadania. Możesz czuć się bezpieczny, gdyż dobre opony serwisowane rokrocznie będą minimalizowały ryzyko wpadnięcia w poślizg. Ponadto, wizyta u wulkanizatora co pół roku będzie poświadczeniem ich jakości. Opony sezonowe zapewniają większy komfort jazdy, szczególnie gdy zawodowo pokonujemy długie trasy. Dla wszystkich, którzy jeżdżą dynamicznie opony sezonowe będą zapewniały większą przyczepność. Choć czasem brakuje nam miejsca na przechowywanie drugiego kompletu opon, bezpieczeństwo jakie za sobą niosą wydaje się warte poświęcenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.