Intensywny czas letnich wyjazdów i wrażeń niestety już minął, a wraz z nimi przeminęły także jasne i ciepłe wieczory. Nadeszła jesień i przyniosła ze sobą nostalgię oraz chłodne, deszczowe dni. Zdecydowanie łatwiej sięgnąć po kubek gorącej herbaty, okryć się kocem i spędzić ten czas przed telewizorem. Nie oznacza to jednak, że każdy wieczór musi wyglądać właśnie w ten sposób. Jesiennej aurze często towarzyszy mniejsza chęć produktywnego spędzania czasu. Warto wyłamać się z tego schematu i poszukać zajęcia, które umili nam tę porę. Jednym z nich może być… modelarstwo!
Czym jest hobby i jak je znaleźć?
Hobby to nic innego jak wykonywanie zajęcia, które oprócz spełniania funkcji wypełniania naszego czasu przynosi nam bardzo dużo radości. Dlaczego tak ważne jest, aby znaleźć swoją pasję, a przy tym potrafić się rozluźnić i zrelaksować? Na co dzień jesteśmy przytłoczeni ilością pracy i obowiązków, co skutkuje narastającym w nas stresem i zmęczeniem. Warto mieć w swoim życiu coś, co pomoże nam pozbyć się tego nieprzyjemnego uczucia i będzie wywoływało uśmiech na naszej twarzy.
Jak zatem znaleźć swoją pasję? Odpowiedzi na to pytanie oraz inspiracji można szukać na stronach internetowych i w artykułach. Jednak nie jest to jedyny sposób na poznanie tej odpowiedzi. Warto pamiętać o rozmowie z drugim człowiekiem. To właśnie ona może okazać się dla nas wyjątkowo inspirująca, a może nawet dowiemy się o pasji, o której wcześniej nigdy nie słyszeliśmy? Kluczem do sukcesu jest spróbowanie. Nie zawsze droga do znalezienia naszego hobby będzie prosta i szybka. Może okazać się długa i bardzo kręta. Jednak, jeśli znajdziemy już stworzone dla nas zajęcie, nie będziemy mogli doczekać się każdej wolnej chwili, aby poświęcić ją relaks i poczucie spełnienia, nierzadko przy tym oddając temu swoje serce.
Modelarstwo – ciekawym hobby na jesienne wieczory?
Ciekawe i satysfakcjonujące hobby to nie tylko te wykonywane poza domem. Istnieje wiele zajęć, które można wykonywać w zaciszu własnego mieszkania z kubkiem gorącej herbaty i ulubioną muzyką w tle. Jednym z nich jest modelarstwo. Czym tak właściwie jest i czy jest to pasja dla każdego? Modelarstwo polega na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Jest to hobby, które naprawdę może łączyć pokolenia. Nieważne, czy będzie to dla nas oderwaniem się od szkolnych obowiązków, upragnionym relaksem po pracy, czy miłym spędzeniem czasu mając na swoim koncie wiele lat doświadczenia życiowego. W modelarstwie liczy się precyzja, cierpliwość i umiejętności manualne. Jesienne, długie wieczory będą zatem idealną okazją, aby przekonać się, czy jest to czymś dla nas.
Pierwsze kroki a modelarstwo
Najbardziej emocjonującym typem modelarstwa są tzw. RC (radio control). Są to modele ruchome – jeżdżące, latające, czy pływające. Ich mechanizm jest bardziej złożony, co skutkuje tym, że są po prostu bardziej skomplikowane. Najpopularniejszymi modelami do samodzielnego złożenia są samochody, okręty, helikoptery i samoloty. Na rynku dostępne są nawet makiety tras kolejowych, wsi i miast, a także wiele innych. Warto postawić na dziedzinę, która interesuje nas najbardziej, gdyż to ona będzie sprawiała nam najwięcej radości.
Najbardziej znanym i najczęściej wybieranym, zwłaszcza na początku drogi jest modelarstwo redukcyjne. Polega ono na niemal idealnym odwzorowaniu kopii konkretnego obiektu w pomniejszonej skali. Najczęściej są to modele statyczne. Od czego zacząć? Rozpoczynając swoją przygodę z modelarstwem warto postawić właśnie na modele redukcyjne, plastikowe z małą ilością elementów. Kiedy nabierzemy wprawy i większej pewności możemy przejść do bardziej skomplikowanych modeli. Z jakiego materiału są wykonywane? Dzielą się na:
- kartonowe
- drewniane
- zapałczane
Modelarstwo – niezbędne narzędzia i materiały
Co przyda nam się wchodząc w interesujący świat modelarstwa? Na co zwrócić uwagę? Jest to hobby bardzo precyzyjne, więc potrzebne będą narzędzia, które nam w tym pomogą. Ważne jest odpowiednie przycinanie, więc w tej sytuacji potrzebne będą nam cążki oraz nożyk z wymiennym ostrzem. Po wycięciu fragmentu z szablonu należy go oszlifować, więc do tego przyda nam się pilniczek posiadający dwie gradacje – do wyszlifowania i wygładzenia elementów. Do małych części przydatna będzie także pęseta.
Kolejnym punktem do odhaczenia na naszej liście są pędzle. Warto postawić na mały zestaw, którym pomalujemy zarówno duże elementy jak i te małe, do których potrzebny będzie mniejszy pędzelek. Do modeli dołączone powinny być klej, oraz farby. Jeśli tak nie będzie, warto mieć swoje własne pod ręką. Na małe pomyłki przydatny będzie rozpuszczalnik, bądź zmywacz do paznokci. Co jeszcze się przyda? Dobre światło, a także mnóstwo chęci. Jeśli mamy już wszystko możemy przejść do tworzenia naszego własnego modelarskiego imperium.